Hlavní Film Film / Grand Prix

Film / Grand Prix

• Film O Hlavn%C3%AD Cen%C4%9B

img/film/86/film-grand-prix.jpg Velká cena je film z roku 1966 režiséra Johna Frankenheimera s Jamesem Garnerem v hlavní roli a odehrávající se ve světě motoristických závodů Formule 1.Reklama:

Garner hraje Peta Arona, amerického jezdce, který je vyhozen svým týmem poté, co způsobil nehodu, která vážně zraní jeho britského týmového kolegu Scotta Stoddarda (Brian Bedford). Zatímco se Stoddard vzpamatovává a vyrovnává se se svými pochybnostmi, že dokáže dostát pověsti svého slavného bratra, Pete Aron má poměr se Stoddardovou ženou a přihlásí se do japonského týmu Yamura – nový a zatím neúspěšný outfit. Mezitím v historickém týmu Ferrari je veterán a bývalý šampion Jean-Pierre Sarti (Yves Montand) cynický a vyhořelý, zatímco jeho týmový kolega Nino Barlini (Antonio Sabato) je mladý nadějný nabíječ.

Film sleduje tyto čtyři jezdce v průběhu sezóny, dokud šampionát nedojde k poslednímu závodu. Aron vítězí a je smířen se Stoddardem, ale je to prázdné vítězství:Sarti byl zabit při nehodě dříve v závoděa Aron zůstane po okruhu sám.

John Frankenheimer okořenil to, co mohlo být kýčovité melodrama, ohromujícími závodními sekvencemi – kombinací scén natočených během sezóny Formule 1 v roce 1966, kaskadérských jízd některých z nejlepších tehdejších jezdců F1 a upravených vozů Formule 3, které řídili samotní herci. Zejména James Garner jezdil sám za sebe a v závodech mezi herci skutečně často porazil ty „skutečné“ jezdce.

Několik postav nosí helmy v designu tehdejších řidičů: James Garner má na hlavě helmu Novozélanďana Chrise Amona, Brian Bedford nosí tartanový pruh Jackie Stewarta a Yves Montand si vyměnil část od víka Johna Surteese za Mika Parkese, když Surteese nahradil Parkes. ve Ferrari uprostřed sezóny v reálném životě. Řidiči ze „skutečného života“ se objevují jako komparzisté v průběhu závodních scén, dokonce i s občasnými linkami. Ve skutečnosti šampioni ze skutečného života Phil a Graham Hillovi (bez vztahu) dokonce dostali menší role a jména postav.

Film získal Oscary za nejlepší zvukové efekty, nejlepší zvukový design a nejlepší filmový střih, přičemž Saul Bass poskytl několik nezapomenutelných grafických sekvencí s dlaždicovými obrázky, zatímco závodní sekvence nebyly doprovázeny žádnou vedlejší hudbou, spíše hlasitým řevem motorů V8, pískáním pneumatiky a vzrušující komentátor.

Tento film obsahuje příklady:

• Každý může zemřít:Krejčízabije ve vyvrcholení filmu na italské Grand Prix.
  • Umělecká licence – Historie:
    • Velká cena Itálie se jede v Monze na 10kilometrové kombinované trati (silniční trať + ovál). Zatímco skutečná kombinovaná trať Monzy byla použita pro několik závodů Formule 1 v reálném životě, naposledy se zde konal závod Formule 1 v roce 1961; Formule 1 přestala používat ovál po smrtelné nehodě Wolfganga von Tripse při Velké ceně Itálie v roce 1961 (která se ve skutečnosti stala na ploché zatáčce „Parabolica“ vedoucí k domácímu úseku, nikoli na žádném konci oválu s vysokým sklonem) .
    • Skutečná Velká cena Francie v roce 1966 se konala v Reims-Gueux (naposledy se na trati konal závod Formule 1), ale producenti se nakonec rozhodli uspořádat Velkou cenu Francie na Circuit de Charade (aka Clermont-Ferrand), protože poskytuje krásnější záběry než Remeš.
    • Pořadí závodů se oproti skutečné sezóně 1966 F1 poněkud změnilo. Skutečná sezóna byla Monako – Belgie – Francie – Británie – Nizozemsko – Německo – Itálie – Spojené státy americké – Mexiko, zatímco filmová sezóna byla Monako – Francie – Belgie – Německo – Nizozemsko – Spojené státy americké – Mexiko – Británie – Itálie. Vzhledem k tomu, že závody ve Spojených státech a Mexiku nebyly natáčeny a zmíněny, ale nebyly ve filmu vidět, umožnilo to, aby se vyvrcholení sezóny odehrálo na závodě, který byl ve filmu skutečně ukázán.
  • Badass Driver: Vzhledem k tomu, že jde o film o Formuli 1, není vůbec překvapivé, že je toho film plný.
    • Mezi čtyřmi hlavními herci se ukázal být James Garner jeden. Garner byl tak schopný řídit, že se později v životě stal závodním jezdcem na částečný úvazek a někteří z profesionálních jezdců, kteří se podíleli na filmu, řekli, že Garner by mohl být úspěšným jezdcem Formule 1, kdyby nebyl. šel do herectví.
  • Hořkosladký konec: Pete Aron vyhrává Velkou cenu Itálie a šampionát a dokáže se usmířit se Stoddardem, aleSarti byl zabit při nehodě dříve v závodě. Poslední scéna filmu ukazuje Arona, jak jde sám po přední části Monzy.
  • The Cameo: Mnoho jezdců účastnících se aktuální sezóny Formule 1 v roce 1966 nakonec ve filmu vytvořilo portréty a někteří z nich byli dokonce ukázáni, jak mluví s herci filmu.
  • Cool Car: Hodně jako Rush (2013) a Le Mans , každé auto na startovním roštu je toto.
  • Falešný Shemp:
    • Brian Bedford vůbec neuměl řídit, takže jeho postavu, Scotta Stoddarda, musel hrát tehdy budoucí trojnásobný šampion Formule 1 Jackie Stewart ve všech scénách, kde je Stoddard ukázán řídit. Jediný případ, kdy byl Bedfordův obličej zobrazen, když byl v autě, bylo při záběrech zblízka, které ukazují Stoddardovu tvář. To je také důvod, proč Stoddard nosil kukly: aby zakryl skutečnost, že ve skutečnosti řídí Stewart.
    • Vzhledem k tomu, že výrobce Yamura byl fiktivní, museli se producenti dohodnout s debutujícím týmem McLaren Bruce McLarena, aby jejich vozy byly lakovány v bílo-zelených barvách Yamury.
    • Během natáčení došlo ke dvěma případům Fake Shemp of a Fake Shemp v důsledku toho, že produkční tým potřeboval natočit záběry ze závodů Yamura navzdory nepřítomnosti McLarenu ve skutečném závodním víkendu:
      • Ve Velké ceně Belgie musel McLaren svůj vůz před závodem stáhnout kvůli problémům s ložisky kol. Producenti rychle natřeli BRM Boba Bonduranta v barvách Yamury, ale to skončilo marně, protože Bondurant byl jedním z mnoha jezdců, kteří havarovali hned v prvním kole závodu.
      • Velké ceny Nizozemska v Zandvoortu se McLaren opět nemohl zúčastnit, protože motor Serenissima, který vůz používal, selhal v tréninku a tým McLaren nepřivedl na trať žádné záložní motory. Lotus-BRM Mike Spence byl tentokrát pro samotný závod nalakován do barev Yamury. Spence se dokázal dostat k šachovnicové vlajce na pátém místě, i když tři kola za vítězem závodu Jackem Brabhamem.
  • Fatal Method Acting: In-Universe withKrejčísmrtelná nehoda v Monze.
  • Žádný antagonista: Zatímco mnoho postav je docela nepodobných, žádná z nich není prezentována jako vyloženě padouch.
  • Žádné celebrity nebyly poškozeny: Šéf týmu Ferrari Agostini Manetta zjevně vychází ze skutečného šéfa týmu Enza Ferrariho.
  • Zranění diváků: Dva diváci ve Spa, kteří nelegálně skočili na trať, byli zabiti poté, co je srazil Sarti, který havaroval poté, co selhal přední levý závěs jeho Ferrari.
  • That One Level: In-Universe, vezmeme-li v úvahu, že je to z doby, kdy bezpečnost byla do značné míry dodatečná myšlenka, mnoho tratí, na kterých jezdci závodili, bylo toto. Nürburgring a Spa-Francorchamps (tehdy ještě běžely na 14 km trati) byly nejpozoruhodnější z mnoha nebezpečných tratí, na kterých jezdci závodili.
  • Pravda v televizi: Závody Grand Prix dne byly směšně nebezpečné. Z 32 uváděných profesionálních jezdců jich pět zemře v kokpitu v příštích dvou letech a dalších pět v následujících deseti.
  • Podběh : Odvrácený; Frankenheimer věřil, že diváci budou schopni rozeznat rozdíl, a natáčel auta při normální rychlosti.